Choć teoretycznie prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych, to niestety nie zawsze tak jest. Wiele osób ma niedobory nawet kilku składników jednocześnie. Multiwitamina to prosty, tani i bezpieczny sposób, by je uzupełnić.
Co mówią najnowsze badania o multiwitaminach?
Ostatni przegląd doniesień naukowych w brytyjskim magazynie Nutritional Journal był skupiony na roli codziennego przyjmowania multiwitaminy dla optymalnego odżywienia i zapobiegania problemom zdrowotnym, wynikającym z długotrwałych niedoborów.
– Multiwitaminy uzupełniają nawet stosunkowo niewielkie, ale istotne ze zdrowotnego punktu widzenia braki substancji odżywczych, co może pomóc zapobiec takim chorobom, jak anemia, wady wrodzone czy osteoporoza. Ale nie tylko – komentuje autor badań – bo niektóre badania łączą też przyjmowanie takiego preparatu z zapobieganiem rakowi (szczególnie u mężczyzn), zapobieganiem lub opóźnianiem występowania zaćmy i z niektórymi funkcjami kognitywnymi.
W badaniu zwrócono też uwagę na to, że branie wielu składników odżywczych jednocześnie jest bardziej logiczne, niż sięganie po osobne witaminy czy minerały, a także na dobrze udokumentowane i potwierdzone bezpieczeństwo takich preparatów.
Wybierając multiwitaminę sięgaj po formuły wysokiej jakości i o wysokiej zawartości składników odżywczych, sprawdź, z czego zrobiono wykorzystane otoczki i wypełniacze, a także weź pod uwagę, czy produkt jest dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb. W omawianym przeglądzie badań czytamy: „dobierając preparat typu multiwitamina konsumenci powinni sprawdzać, czy są one dobrane do ich wieku, płci, historii rodzinnej/ czynników ryzyka a także etapu w życiu, takiego jak np. wiek reprodukcyjny czy podeszły.
ŹRÓDŁO:
Ward E. Addressing nutritional gaps with multivitamin and mineral supplements. Nutr J. 2014 Jul 15;13(1):72.