Najpierw kremy, a ostatnio nawet napoje i woda z kolagenem. Co to jest kolagen naturalny i jaką rolę tak naprawdę pełni w organizmie? Jak go przyjmować, by rzeczywiście dawał rezultaty?
Kolagen naturalny większości osób kojarzy się z nowinkami: drogim kremem lub wodą, a nawet... wódką kolagenową. Tymczasem Chinki już od czasów dynastii Song (ok. 1000 lat temu) sięgają po bogatą w kolagen zupę na płetwie rekina. To było danie dla elity, które uważano za środek przeciwzmarszczkowy, wzmacniający kości i odżywczy. Dziś wiemy, że po części rzeczywiście tak było (choć kolagenu nie musimy już szukać w płetwie rekina).
Kolagen na stawy
O ile środowisko medyczne bywa sceptyczne co do kolagenu na włosy czy paznokcie, to większość osób jest zgodna co do kolagenu na stawy. [1]
Suplementy stosuje się szczególnie u:
- osób starszych,
- kobiet w czasie menopauzy,
- sportowców.
Badania pokazują, że kolagen przyspiesza też gojenie ran. To logiczne, skoro uelastycznia i wygładza skórę. [2]
Kolagen na skórę i włosy – w kapsułce czy w kremie?
Kolagen stanowi 75 proc. suchej masy skóry i odpowiada za jej jędrność i gładkość. Z roku na rok go tracimy; najpierw w tempie 1 proc. rocznie, a w czasie menopauzy łącznie nawet 30 proc. Niestety jako wypełniacz kosmetyczny kolagen krótko się utrzymuje w skórze i wywołuje alergie. Również ten w kremach ma niską skuteczność. Jednak m.in. niemieckie badania z 2014 roku udowadniają, że kolagen w tabletkach lub przyjmowany z pożywieniem działa. [3]
W niemieckim eksperymencie 69 kobiet brało codziennie suplement z kolagenem w ilości 2,5-5 g. W porównaniu z tymi, które nie korzystały z kolagenu, po 8 tygodniach ich skóra była bardziej elastyczna. Regularność ma tu jednak znaczenie, dlatego sprawdzają się raczej suplementy z kolagenem, a nie okazjonalna butelka kolagenowego napoju. Nie trzeba też tłumaczyć, dlaczego drinki z kolagenem to kiepski pomysł – alkohol wysusza i podrażnia skórę.
Czy wegetarianie nie mogą sięgać po kolagen?
Tak jak setki lat temu sięgano po płetwę rekina, tak i dziś kolagen w suplementach najczęściej pozyskiwany jest z ryb. Powinni o tym pamiętać wegetarianie i weganie. Często sięgając po „upiększającą” wodę z kolagenem nie są oni świadomi, że piją wodę z wyciągiem z... ryb.
Jednak to mit, że po suplementy z kolagenem mogą sięgać tylko osoby jedzące mięso. Together stworzył kolagen w kapsułkach Piękna skóra, włosy, paznokcie na bazie drożdży. Ta metoda to efekt badań z ostatnich lat. Na szeroką skalę do suplementów trafiła zaledwie 1-2 lata temu. W kapsułkach Together kolagenowi na bazie drożdży towarzyszy m.in. witamina C z miąższu z cytrusów czy bogaty w krzem bambus. Wszystko po to, aby otrzymać aktywatory kolagenu niezbędne do jego prawidłowego wykorzystania w organizmie.
Wiadomo zatem, że kolagen to podstawowy gwarant naszego młodego wyglądu i zdrowych stawów, ale także zdrowe oczy i mocne włosy i paznokcie potrzebują kolagenu. Elastyczność ciała i skóry to zasługa odpowiedniej ilości kolagenu w organizmie. Powinniśmy go regularnie dostarczać i pamiętać o tym, że żeby kolagen mógł być przyswojony i wykorzystany, niezbędna jest także chociażby witamina C. Odpowiednia dieta lub suplementacja mogą zapewnić zdrowy wygląd i witalność naszego organizmu. Warto też pamiętać, że od niedawna istnieje kolagen także dla wegan i wegeterian.
Wspomniane w tekście badania nad kolagenem: