Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest kwercetyna?
- W jaki sposób kwercetyna wpływa na alergię?
- Jakie są dobre dostępne preparaty z kwercetyną?
Spis treści:
Na początek warto odpowiedzieć na pytanie: co to jest kwercetyna? Później opiszemy jej działanie w kontekście alergii, a także sprawdzimy gdzie znaleźć i jak kupować kwercetynę, by się nie rozczarować.
Co to jest kwercetyna?
Wszystko zaczęło się od dębu – z łaciny Quercus. Przed wieloma wiekami Słowianie, ale nie tylko, stosowali wywary z liści i kory, a także jedli żołędzie, bo widzieli, że mają one korzystne dla zdrowia właściwości. W 1857 roku po raz pierwszy odkryto zawartą w dębie kwercetynę – silny flawonoid. Okazało się, że to jemu dąb zawdzięcza swoje działanie i stąd nazwa, zaczerpnięta właśnie od łacińskiej nazwy dębu.
W jaki sposób kwercetyna wpływa na alergię?
W Polsce aż 40 proc. osób przynajmniej okresowo cierpi na alergie. Najczęściej – na pyłki, sierść zwierząt lub kurz. Objawy przypominają przeziębienie i łatwo je z nim pomylić. Alergia jednak pojawia się najczęściej wiosną. Łzawienie oczu czy katar mogą utrudniać sen i codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj na leczenie decydują się ci, którzy mają poważne problemy z alergią. Kwercetyna może być alternatywą dla innych środków. Pomaga też przy mniej zaawansowanych objawach alergii.
Z badań wynika, że kwercetyna jest skuteczna w przypadku bronchitu i astmy. To substancja o potwierdzonym działaniu antyhistaminowym. Dodatkowo jest stosowana w przypadku artretyzmu, wysokiego ciśnienia i chorób serca. Wracając do naszych słowiańskich przodków – ci stosowali różne części dębu przeciwko stanom zapalnym, antybakteryjnie i jako silny przeciwutleniacz, a dzisiejsza nauka potwierdza takie właściwości kwercetyny. Działanie antyutleniające ma znaczenie również w alergiach, bo pobudza ono do wytężonej pracy układ odpornościowy.
Kwercetyna – gdzie kupić, by się nie rozczarować?
Kwercetyna występuje naturalnie w wielu produktach. W sklepach można też znaleźć kapsułki z kwercetyną. Gdzie kupić i czego szukać, by mieć szansę odczuć jej korzystne właściwości? Weźmy za przykład kompleks Kwercetyna B5 Plus marki Viridian. Jedna kapsułka zawiera 150 mg kwercetyny. Rekomendowane dwie – 300 mg. Z kolei Kwercetyna Kompleks G&G zawiera 300 mg w każdej kapsułce, a producent zaleca, by w ciągu dnia w zależności od potrzeb zażywać 1-3 dawki.
Kwercetyna B5 Plus Kompleks 60 kapsułek Viridian
Weźmy teraz inne znane źródła kwercetyny:
- kapary – ok. 200 mg/100 g;
- kasza – 90 mg /100 g;
- liście rzodkiewki – 70 mg / 100 g;
- tabletki musujące z kwercetyną – 60 mg / 100 g;
- karob – 58 mg / 100 g;
- koper – 55 mg / 100 g;
- kolendra – 53 mg / 100 g;
- czerwona cebula – 32 mg / 100 g;
- żurawina – 15 mg / 100 g;
Jak widać, znane nam źródła kwercetyny są dość specyficzne. Wiele z nich to produkty rzadko występujące w diecie (prawie jak dziś liście dębu czy żołędzie). W praktyce poza kaszą bardzo mało jest źródeł kwercetyny, które faktycznie dają szansę na realne przybliżenie się do odpowiedniego poziomu tego składnika w organizmie. Na drugiej szali są wolne od stearynianu magnezu i innych ulepszaczy kapsułki, które można znaleźć na Biowitalni.pl.
Więcej o działaniu kwercetyny na alergie i stany zapalne znajdziesz tu.
Zobacz też nasz przewodnik: Alergie od A do Z