Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet - w ciąży i po porodzie?
- Jak nietrzymanie moczu wpływa na codzienne życie?
- Jak leczyć nietrzymanie moczu? Leczenie
- Jakie są suplementy wspierające nietrzymanie moczu?
Spis treści:
40 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii cierpi na problemy z nietrzymaniem moczu. W Viridian Nutrition przyglądamy się tej przypadłości po ciąży, sprawdzamy, jak wpływa ona na sen, co z nadaktywnym pęcherzem i jaki związek ma to z otyłością i innymi czynnikami ryzyka. Na koniec podpowiemy, jak poprawić zdrowie pęcherza.
Czy wiesz, że w samej Wielkiej Brytanii na nietrzymanie moczu cierpi ponad 14 milionów dorosłych osób? Ta powszechna przypadłość objawia się takimi dolegliwościami jak popuszczanie moczu czy zwiększona potrzeba i częstotliwość oddawania moczu. Nietrzymanie moczu jest szczególnie częste wśród kobiet – szacuje się, że dotyka nawet 40 proc. Brytyjek.
Jaka jest przyczyna nietrzymania moczu u kobiet?
Przyczyn może być wiele: zmiany hormonalne, osłabione mięśnie dna miednicy po ciąży, schorzenia neurologiczne, infekcje, nadaktywny pęcherz czy starzenie się. W zależności od podłoża może wystąpić jednorazowo lub trwać dłużej. Do czynników ryzyka nietrzymania moczu zaliczamy starzenie się, nadwagę i otyłość, a także palenie.
Jak nietrzymanie moczu wpływa na codzienne życie?
Nieleczone nietrzymanie moczu może mocno wpływać na jakość codziennego życia.
Wyzwania, przed którymi stoją pacjentki:
- Jakość snu: Ciągłe wstawanie w nocy do łazienki i parcie na pęcherz znacząco zaburzają sen. Ponieważ wysypianie jest dla zdrowia i regeneracji niezbędne, nietrzymanie moczu może prowadzić do rozkojarzenia, problemów z koncentracją i zmęczenia w ciągu dnia.
- Planowanie wizyt w toalecie: Wychodzisz? Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, musisz się zastanowić, zanim skorzystasz z zaproszenia lub pójdziesz w określone miejsce.
- Życie zawodowe: Nietrzymanie moczu wpływa na pewność siebie pracownika, jego koncentrację w pracy, wyniki, a także efektywność.
- Zdrowie seksualne: Z jednego z badań wynika, że 46 proc. kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu cierpi też na problemy intymne, niższe libido i chęć do seksu. Takie panie często są skrępowane w łóżku. 3
- Samoocena: Kobiety, które cierpią na nietrzymanie moczu, ze strachu przed popuszczaniem często tracą pewność siebie.
Jakie są rodzaje i przyczyny nietrzymania moczu?
Popuszczanie moczu w chwili napięcia występuje podczas kaszlu, śmiechu lub w czasie ćwiczeń. Często dotyka kobiety, które rodziły i te po menopauzie. To najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu.
Nagłe nietrzymanie moczu ma związek z nadaktywnym pęcherzem, którego ścianki zaciskają się w sposób niekontrolowany. Funkcjonalne nietrzymanie moczu łączy się z wiekiem i chorobami takimi jak demencja, problemy z poruszaniem się czy reumatyzm.
Czy nietrzymanie moczu da się leczyć? Leczenie
Często przepisuje się pacjentom leki na astmę, które jednak niosą ryzyko skutków ubocznych. Innym razem przy poważnych problemach z pęcherzem stosuje się wkładki higieniczne lub rozwiązania operacyjne. Objawy mogą zmniejszyć się też dzięki wprowadzeniu zmian w stylu życia.
Organic Icelandic Angelica leaf extract Arcydzięgiel litwor oraz ekstrakt z pestek dyni Ekologiczny 30 kapsułek Viridian
Jak zmienić nawyki i odzyskać kontrolę nad nietrzymaniem moczu?
Oto 3 triki, które pomogą:
- Zacznij regularnie wzmacniać mięśnie dna miednicy
- Nie pal i nie pij
- Utrzymuj zdrową wagę
Jeśli będziesz tak postępować, możesz odzyskać kontrolę nad zdrowiem swojego pęcherza.
O autorce:
Salma Dawood jest doradcą technicznym w Viridian Nutrition. Skończyła dietetykę.
Suplementy i zioła na nietrzymanie moczu:
Źródła:
- Buckley, B. S., & Lapitan, M. C. M. (2009) Prevalence of urinary and faecal incontinence and nocturnal enuresis and attitudes to treatment and help seeking amongst a community-based representative sample of adults in the United Kingdom. International journal of clinical practice, 63(4), 568-57.
- Irwin DE, Milsom I, Hunskaar S et al. Population-based survey of urinary incontinence, overactive bladder and other lower urinary tract symptoms. Eur Urol 2006; 50(6): 1306-14.
- Amy J Sinclair, Ian N Ramsay (2011) The psychosocial impact of urinary incontinence in women. Volume13, Issue3, July 2011, Pages 143-148