PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak wyjść z comiesięcznego dołu
Około 25 % kobiet w wieku reprodukcyjnym cierpi na umiarkowane lub ostre objaw syndromu przedmiesiączkowego, które występują na 1-2 tygodnie przed menstruacją.
Najczęstsze objawy to rozdrażnienie, niepokój, napięcie, zmiany nastrojów, depresja, obrzmiały brzuch, wrażliwe piersi, bóle głowy, puchnięcie kończyn i zachcianki spożywcze. Niekiedy objawy są tak silne, że konieczne jest przepisanie silnych lekó. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również naturalne alternatywy, które mogą być skuteczne.
Szafran to droga przyprawa pochodząca z krokusa. Od dawna używana jest do poprawy nastroju i samopoczucia a ostatnio znane są też jej właściwości w łagodzeniu PMS. Liczne badania udowodniły, że zmniejsza problemy emocjonalne, depresję i ochotę na niezdrowe produkty.
W jednym z badań pacjentki, które w czasie dwóch cyklów przyjmowały 15 mg szafranu dwa razy dziennie, doświadczyły zmniejszenia objawów, szczególnie niepokoju emocjonalnego. Inne składniki, które wykazały w badaniach takie działanie to magnez i witamina B6, znane szczególnie ze zmniejszania apetytu na określone produkty, napięcia i poprawiania cyrkulacji płynów. Zarówno magnez, jak i witamina B6 pozytywnie wpływają na regulowanie hormonów i nastroju.
PCOS (Zespołu policystycznych jajników) – częsty problem z płodnością
Szacuje się, że ok. 6-15 % kobiet cierpi z powodu zespołu policystycznych jajników, co stawia tą przypadłość na pierwszym miejscu wśród chorób hormonalnych wieku reprodukcyjnego. PCES objawia się wieloma złożonymi symptomami, m. in. podwyższonym poziomem testosteronu, nieregularnymi miesiączkami, bezpłodnością i zaburzeniami metabolizmu, takimi jak odporność insulinowa.
Istnieje wiele popularnych sposobów radzenia sobie z chorobą, takich jak do pewnego stopnia skuteczna dieta o niskim indeksie glikemicznym czy ćwiczenia, jednak wciąż potrzeba skuteczniejszych rozwiązań. Jednym z nich jest kombinacja Myo-Insolitolu i kwasu foliowego.
Badania kliniczne potwierdziły, że mogą one być bardzo skuteczne w przywracaniu równowagi hormonalnej, owulacji, zdrowego metabolizmu i płodności.
Rekomendowana dawka to 2 gramy myo-insolitolu z 200 mcg kwasu foliowego przyjmowane dwa razy dziennie z wodą lub sokiem przez trzy miesiące.
Ich działanie polega na poprawie równowagi hormonalnej, metabolizmu cukru we krwi i regulacji działania jajników.
Nowe badania i stare metody
Żurawina powszechnie kojarzy się z cierpkim smakiem, jakim wzbogaca soki czy sosy, jednak od wieków stosowana jest też przy infekcjach układu moczowego. Przez ostatnie 100 lat naukowcy nie raz próbowali wyjaśnić, dlaczego.
Szacuje się, że 1 na 5 kobiet będzie miała choć raz w życiu infekcję układu moczowego (UTI). Po pierwszym razie często przychodzą następne, bo ta dolegliwość do 20 % przypadków nawraca. Nie dziwne, że od dawna poszukiwano bezpiecznej i skutecznej metody poradzenia sobie z tym problemem. Oczy naukowców zwróciły się na żurawinę.
Jej jagody są pełne substancji, które zapobiegają pojawianiu się infekcji. Wiele badań udowadnia, że soki, proszek i kapsułki z żurawiny są skuteczne, pod warunkiem, że dostarczamy sobie co najmniej 36 mg proantocyjanidów dziennie. Warto czytać pod tym kątem etykiety suplementów.
Inny naturalny sposób to alkalizowanie moczu za pomocą kwasu potasowego, branie probiotyków by zapobiec pojawianiu się złych bakterii i przyjmowanie D-Mannose, czyli suplementu, który ogranicza ilość szkodliwych bakterii w układzie moczowym.
Zalecamy probiotyki i sok z żurawiny dla osób, które chcą na dłużej pozbyć się dolegliwości, a proszki alkalizujące i D-Mannose dla szybkiej ulgi w bólu.
Maca – peruwiańska supermoc
W wysokich górach Peru rośnie niezwykła roślina, znana z poprawiania poziomu energii i żywotności. Mało kto poza Peru zdaje sobie jednak sprawę, że to również naturalne remedium na przypadłości kobiece.
Maca (lepidium meyenii) w Andach jest używana od wieków dla poprawy płodności i równowagi hormonalnej u kobiet. Współczesne badania potwierdzają, że może pooprawiać poziom energii i nastrój, zmniejsza uczucie rozdrażnienia i wzmagać apetyt seksualny.
Liczne badania udowodniły, że maca to bezpieczny sposób na ulżenie w menopauzie i objawach takich, jak fale gorąca, nocne poty, suchość pochwy, niskie libido, choroby układu reprodukcyjnego, zły nastrój i problemy emocjonalne.
Większość kobiet odczuwało poprawę sytuacji po 2 dniach – 8 tygodniach od rozpoczęcia kuracji, polegającej na podawaniu 3 gramów macy dziennie.
Aby nie szkodzić środowisku ani lokalnym rolnikom z Peru, warto wybierać produkty pozyskiwane sprawiedliwie, certyfikowane i organiczne.
Kobiece zdrowie od A do Z
- Anemia
Niski poziom żelaza to jeden z najpopularniejszych niedoborów na świecie, który dla kobiet stanowi większe zagrożenie, niż dla mężczyzn. Brak żelaza wywołuje anemię, z symptomami takimi, jak zmęczenie i senność, płytki oddech, palpitacje serca i bladość. Jeśli masz takie objawy, sprawdź u lekarza swój poziom żelaza, a następnie poproś w sklepie z suplementami o łagodne kapsułki z żelazem lub organiczne żelazo w płynie.
- Piękna Skóra
Pożywienie ma wpływ na stan skóry. W tej broszurze, poza poradami dotyczącymi zdrowego odżywiania, polecamy też mieszanki specjalnie dobranych minerałów, ekstraktów roślinnych i karotenoidów rozpuszczalnych w tłuszczach przyjmowanych z probiotykami, dla wolnej od wyprysków, świeżej cery. Suchość skóry, jej wygląd i elastyczność mogą być związane z niskim poziomem kwasów Omega-3, dlatego 2-3 razy w tygodniu warto sięgać po ryby, dodawać do posiłków siemię lniane lub sięgać po certyfikowane, odpowiedzialnie pozyskiwane suplementy z kwasem Omega-3.
- Zdrowe Kości
To ważne dla kobiet na każdym etapie życia, bo dbanie o kości teraz zapobiega urazom w wieku późniejszym. Najważniejsze jest rzucenie palenia i regularne ćwiczenia. Składniki odżywcze, które mogą pomóc przy problemach z kośćmi, to 1200 mg wapnia dziennie, 800 – 2000 IU witaminy D dziennie pochodzące z suplementacji i gram białka z diety na każdy kilogram masy ciała.
- Trawienie pod kontrolą
Zdrowie zaczyna się w środku a słabe trawienie może odbić się na całym zdrowiu na szereg sposobów. Dziś już wiemy, że odpowiedni poziom bakterii w jelitach zapewnia zdrowe ciało i umysł. Wielu osobom pomóc może codzienne przyjmowanie probiotyku.
- Multiwitamina
Dzienna dawka multiwitamin i minerałów jest jak polisa ubezpieczeniowa względem naszej diety i stylu życia. W dzisiejszym świecie jest bowiem coraz trudniej znaleźć wszystkie potrzebne składniki odżywcze w codziennym pożywieniu. Indywidualne potrzeby różnią się od siebie, dlatego dobrze jest dobrać składniki odżywcze chociaż do wieku i płci.
- Tarczyca przede wszystkim
Występowanie niedoczynności tarczycy obejmuje 3 do 18 % (nawet 11 mln osób) populacji. Częściej cierpią na nią kobiety, niż mężczyźni. Objawy słabej tarczycy to zmęczenie, przybieranie na wadze, zaparcia i wrażliwość na zimno. .Jeśli masz wrażenie, że twoja tarczyca nie działa tak, jak powinna, zgłoś się do lekarza.
Jednym z powodów może być niskie spożycie jodu. W Wielkiej Brytanii nawet 50 % kobiet ma za mało tego składnika. Niektórym osobom może pomóc przyjmowanie 150-200 mcg jodu dziennie równocześnie z suplementacją witaminą A, selenem i cynkiem.